Kapalı Devre Kamera Sistemleri (CCTV)

Kapalı Devre Kamera Sistemleri (CCTV)

Kapalı Devre Kamera İzleme ve Kayıt Sistemleri, günlük hayatın büyük bir bölümünde yer almaktadır. Başta güvenlik projeleri olmak üzere, izlemeye dayalı her tür ihtiyaç ve uygulamada ön plana çıkmaktadır.

Bina ve tesis güvenliği, kamusal alan güvenliği ve şehir izleme, ürün ve üretim takibi, toplu taşıma sistemlerinin güvenliği, kara ve demiryolu hatlarının izlenmesi ve gerektiğinde kaydedilmesinde çözüm olarak CCTV sistemi kullanılmaktadır.

Sistemlerin vardığı son teknoloji sayesinde, gündüz kadar geceleri de etkin görüntü elde edilebilmektedir. Işık hassasiyeti yüksek kameralar, kızılötesi aydınlatma ekipmanları, optik yaklaştırmalı ve hareketli kameralar, termal kameralar ve benzeri ekipmanlar sayesinde farklı ihtiyaçlara çözüm oluşturmak mümkündür.

Yeni çağın en çok tercih edilen ağ haberleşme tipi olan IP ağları ile entegre olan CCTV sistemleri, bir yanda görüntüye dayalı kalite ve hassasiyeti arttıran teknoloji, diğer yanda CCTV ürünlerinin birbirleri ile dijital olarak haberleşmesini sağlamıştır.

Modern yapı teknolojilerinin gelişimi esnasında, binaların yapısal kablolama omurgalarındaki sadeleşme ve ortak alt yapı kullanımı hedefi IP CCTV sürecini hızlandırmıştır.

Coğrafi uzaklıkların iletişim teknolojileri ile kısaltıldığı modern çağda, kilometrelerce uzaktaki izleme sistemlerine, yereldekiler kadar kolay erişilebilmektedir. Optik ve kablosuz haberleşme alternatifleri ile de fiziksel bir çok engel ortadan kalkmaktadır.

Belli bir dönem yüksek bant genişliği gerektiren dijital görüntü verileri,
H.264 ve H.265 gibi yeni nesil sıkıştırma formatları sayesinde sorun olmaktan cıkmıştır. Bu sayede daha uzun süreli ve daha kaliteli görüntünün kaydedilmesinin ve transferinin maliyeti görece olarak azalmıştır.